RSS Facebook

 

[IMG]

Auta & architektura

07. 12. 2023 | Příznivci našeho webu, srdečně vás zveme na křest publikace Auta & Architektura. Motoristické stavby okresu Liberec a Jablonec nad Nisou. Křest knihy bude doplněn o tematickou přednášku, prodej samotné publikace a následnou autogramiádu.

[IMG]

Zachraňme ještědskou lanovku!

12. 04. 2023 | Lanová dráha představuje letitý a všeobecně známý symbol města Liberce, který byl od 30. let hojně využíván k jeho propagaci. Samozřejmě jde také o výjimečně dochovaný stavební doklad konstrukčního vývoje lanových drah ve světovém kontextu. Ostatní historické lanové dráhy z produkce chrudimské strojírny a to včetně lanovky na Černou horu byly zrušeny a jejich vybavení včetně budov bylo zlikvidováno.

[IMG]

Kostely v kouři komínů: sakrální architektura na Liberecku, Jablonecku a Frýdlantsku kolem roku 1900

03. 01. 2023 | Kostely budované na přelomu 19. a 20. století představují specifickou oblast dobové stavební produkce. Kniha přibližuje inspirační zdroje, které ovlivnily jejich architektonickou podobu. Nastiňuje historii vzniku kostelů, organizaci a financování staveb, motivaci objednavatelů, požadavky jednotlivých vyznání a individuální vklad architektů. Sleduje průnik tradičních a moderních principů ve smyslu výtvarném, ale také v rámci materiálového a technologického řešení. Knihu vydal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci za podpory programu DKRVO MK ČR.

[IMG]

Vyšla reprezentativní monografie o Strossově vile

22. 09. 2022 | Liberecká Strossova vila je příkladem stavby, která i přes turbulentní 20. století přežila ve své výjimečné podobě do dnešních dnů. Thilo Schoder, invenční a neobyčejně pracovitý všestranný návrhář a architekt, realizoval svou přelomovou stavbu v letech 1923–1925. Liberec tak byl obohacen o stavbu v duchu dynamického expresionismu v podobě, která nemá na českém území mnoho analogií. Svůj podíl na tom měl velkorysý stavebník Franz Stross, jenž se přistěhoval se svou rodinou do Liberce z egyptské Alexandrie.

[IMG]

Není koláček jako Kolaczek

18. 05. 2022 | V čase covidové pandemie načas ustaly bleší trhy, které jsou pro muzejníka zdrojem mnoha jedinečných zážitků a akvizic. Obnovená burza u liberecké Sport Areny je sázkou na jistotu, protože i kdybych ve sneseném haraburdí neobjevil ani jediný skvost, donesu odsud rodině k nedělní svačině čerstvé koláče. Ani tentokrát pečivo nezklamalo, ale kromě koláčků po 20 Kč za kus jsem domů, resp. do muzea ještě navíc donesl fotografii Kolaczka za cenu tři a půl koláčku! Slovní humor musí nyní stranou, protože srozumitelnost se ztrácí a nezasvěcený čtenář netuší, o co tady jde.

[IMG]

„Ein Volk, ein Reich, eine Architektur.“ Nacistická architektura na Liberecku a Jablonecku“

06. 12. 2021 | Vznik říšské župy Sudety a připojení pohraničních oblastí k Německu se navenek projevil také prostřednictvím architektury. Výrazně ideologicky zabarvená, národně-socialistická architektura představovala mimořádně účinný instrument politické propagandy a měla dvě hlavní polohy. První představoval idylický regionalistický proud, primárně určený pro obytné stavby, druhou monumentální neoklasicismus reprezentovaný stavbami Alberta Speera či Ludwiga Troosta.

[IMG]

Vychází 4. díl knihy o Jizerských horách!

18. 11. 2019 | Po třech dílech věnovaných Jizerským horám především z přírodovědného a ochranářského hlediska vychází první z plánovaných svazků zabývajících se historií a kulturou.

[IMG]

Liberec je magické místo. Domnívám se, že geny tíhnoucí k autonomii a ke svobodě jsou vrostlé do zdejší žulové skály

25. 02. 2019 | Rozhovor Jana Stibrala se zakladatelem a nynějším proděkanem Fakulty umění a architektury Jiřím Suchomelem, který vznikl pro publikaci FUA 04: Zpráva ze Severu (FUA TU v Liberci, 2018). Publikujeme s laskavým svolením autorů.

[IMG]

Regionální blok konference PROPAMÁTKY představí textilky v Libereckém kraji

18. 10. 2018 | Všem zájemcům o historii i současnost textilních továren v Lomnici nad Popelkou i celém Libereckém kraji je určen úvodní blok konference PROPAMÁTKY – obnova a využívání textilek. Přednáškový regionální blok proběhne ve středu 7. listopadu od 18:00 hodin. Akce je určena široké veřejnosti, není nutné se na ni předem registrovat a je za dobrovolné vstupné. Další program konference ve čtvrtek a v pátek 8.–9. listopadu je určen již pouze pro registrované účastníky.

[IMG]

Od mlýnů k továrnám. Výrobní stavby na Frýdlantsku

15. 11. 2017 | Publikace je výsledkem několikaletého výzkumu v archivech a v terénu. Vůbec poprvé přináší a vyhodnocuje řadu informací, týkající se předprůmyslové a průmyslové výroby na Frýdlantsku. Věnuje se nejen výrobním stavbám – mlýnům, pilám, cihelnám nebo textilkám, ale také vývoji osídlení, proměnám krajiny a hospodářským vztahům. Zvláštní pozornost věnuje konceptu protoindustrializace a jeho použitelnosti na frýdlantské panství.