Karta stavby
Náměstí T. G. Masaryka - regenerace
- Autor:
- Vladimír Balda
- Autor:
- Jiří Janďourek - (AŤÁK architekti)
- Účel stavby:
- Urbanismus
- Výstavba:
- 2010 - 2011
O stavbě
V r. 2002 byla vypsána architektonická soutěž, kterou vyhrál tandem Jiří Janďourek a Vladimír Balda. V roce 2004 vznikl projekt, ale realizace započala až v dubnu 2010. Základním konceptem návrhu je vytvoření volné svobodné plochy náměstí, nezastavěné, výrazně nečleněné, umožňující všemožné aktivity obyvatel a návštěvníků města. Centrální část náměstí obdélníkového tvaru je zcela volná, vydlážděná čedičovou dlažbou, s výjimkou hlavní dominanty prostoru náměstí - kašny se sochou Albrechta z Valdštejna. Kašna je situována na osu Kostelní ulice při severní straně náměstí. Svou polohou opticky rozděluje centrální část náměstí. Toto rozdělení je využito v návrhu provozu na náměstí (trhy, divadlo, koncerty apod.).
Základní a dominantní část náměstí je podpořena a jasně definována novým veřejným osvětlením a městským mobiliářem. V severozápadní části náměstí před radnicí je navržena reprezentativní plocha pro shromaždování obyvatel se čtyřmi výraznými stožáry vlajkoslávy. Tento prostor lze využít i pro umístění mobilního pódia. Plocha je vydlážděna velkoformátovou žulovou dlažbou. V jihovýchodní části náměstí je navržena klidová zóna se stromy a lavičkami.
Projekt počítá i se stávajícím provozem restauračních předzahrádek. Tento prostor je vydlážděn stejným typem dlažby, který je shodný s typem dlažby před radnicí. Do různé výdlažby chodníků z žulové dlažby okolo náměstí se abstraktním způsobem promítá současná parcelace náměstí. Komunikace pro automobilovou dopravu jsou též zvýrazněny odlišným typem žulové dlažby a jejím kladením.
Do prostoru náměstí jsou navrženy parkovací stání v severo-východní a jiho-západní straně.Pro vydláždění celé plochy náměstí je použito několik typů dlažeb a i druhů kamene pro jasnější rozlišení typů prostorů Náměstí je realizováno jako bezbariérové s výjimkou povrchů parkovišť, které jsou sníženy o výšku běžného schodu.
Kde realizaci najdete
Odkazy
O přestavbě na webu města:
www.mesto-frydlant.cz
Karta frýdlantské radnice:
liberec-reichenberg.net
Recenze Lidových novin:
www.lidovky.cz
Výskyty v jiných databázích
StavbaWEB:
www.stavbaweb.cz