RSS Facebook

Novinky 

[IMG]

Karel Hubáček 100

22. 02. 2024 | 23. února 2024 se na půdě Technické univerzity v Liberci uskuteční slavnostní večer pořádaný u příležitosti stého výročí narození Karla Hubáčka. Součástí večera bude projekce krátkého filmu a moderovaná diskuze, které se zúčastní Hubáčkovi žáci a spolupracovníci Jiří Buček, Václav Králíček, Petr Stolín, Jiří Suchomel a Zdeněk Zavřel. Od 18:00 v aule budovy G, Univerzitní nám. 1410.

Pořadatelé: Fakulta umění a architektury Technické univerzity v Liberci, Paměť národa Severní Čechy, Liberecký kraj a Statutární město Liberec.

[IMG]

Auta & architektura

07. 12. 2023 | Příznivci našeho webu, srdečně vás zveme na křest publikace Auta & Architektura. Motoristické stavby okresu Liberec a Jablonec nad Nisou. Křest knihy bude doplněn o tématickou přednášku, prodej samotné publikace a následnou autogramiádu.

[IMG]

Double impact!

01. 02. 2023 | Výstava českých Němců, pořádaná v roce 1906 v Liberci, zanechala poměrně významnou stopu i v sousedním Jablonci. Vedle účasti jabloneckých architektů, umělců a rodáků je to také montovaný dům firmy August Möller & Söhne z Rýnovic. Ten představuje jednu z pěti známých staveb, které se dochovaly i po skončení výstavy, tvořené ponejvíce efemérními objekty. Výjimečně tak tuto aktualizaci přinášíme společně s naším sesterským portálem Jablonec-Gablonz :-)

[IMG]

KOSTELY V KOUŘI KOMÍNŮ *křest knihy Aleny Řičánkové

03. 01. 2023 | V úterý 10.1. od 18:00 se v kafebaru kina Varšava uskuteční křest knihy Aleny Řičánkové "Kostely v kouři komínů" věnované církevní architektuře vznikající kolem roku 1900 na Liberecku, Jablonecku a Frýdlantsku. Kostely budované na přelomu 19. a 20. století představují specifickou oblast dobové stavební produkce. Kniha přibližuje inspirační zdroje, které ovlivnily jejich architektonickou podobu. Nastiňuje historii vzniku kostelů, organizaci a financování staveb, motivaci objednavatelů, požadavky jednotlivých vyznání a individuální vklad architektů. Sleduje průnik tradičních a moderních principů ve smyslu výtvarném, ale také v rámci materiálového a technologického řešení. Knihu vydal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Liberci za podpory programu DKRVO MK ČR.

[IMG]

Topografie staveb moderní architektury II

02. 12. 2022 | Vyšla nová německo-česká publikace Experimentální území moderny, na které jsme se drobně podíleli. Navazuje na předchozí fázi projektu TOPOMOMO z roku 2014 a rozšiřuje seznam mapovaných staveb na česko-německo-polském rozhraní o další položky. Nadace Haus Schminke na projektu spolupracovala s Technickou univerzitou v Liberci a ta zase spolupracovala s námi. Z kraje nového roku ještě vyjde druhá, akademičtější kniha s názvem Doteky moderny na periferii. O jejím oficiálním vydání vás budeme informovat.

[IMG]

Stavby Jiřího Suchomela 1975–1990

10. 11. 2022 | Jiří Suchomel je od šedesátých let výraznou postavou tuzemské architektonické scény, jeho tvorba je spojena se severními Čechami, kde působil od příchodu do SIALu v roce 1969. Nedávno obdržel cenu Ministerstva kultury ČR za přínos v oblasti architektury. V 70. letech navrhnul kulturní dům v České Lípě, který však byl realizován až v letech 1984–1990 a pro veřejnost byl otevřen až v momentě, kdy se měnily požadavky na provoz i majetkoprávní situace. Dokument je doplněn o medailony dalších Suchomelových staveb – České státní pojišťovny v Liberci, která má svou kartu i na našem portálu a tenisový klub v Ruprechticích a Českou pojišťovnu v Teplicích.

[IMG]

Den architektury 2022 v Liberci

27. 09. 2022 | Jako každý rok se i v Liberci uskuteční Den architektury. Tentokrát si můžete vybrat celkem ze 4 akcí. V sobotu 1. 10. se můžete s architektkou Petrou Veselou vypravit k rekonstruované památkově chráněné malé vodní elektrárně v Rudolfově, v neděli proběhne v Malém divadle F. X. Šaldy moderovaná debata s velkými personami (nejen) liberecké architektury Otakarem Binarem, Jiřím Suchomelem a architektem Jiřím Janďourkem, současným vedoucím KAM, následovat bude divadelní představení SIALská trojčata. V neděli také můžete navštívit nové kulturní centrum IGI ve Vratislavicích od atakarchitektů a v úterý zauhlovací věž od Leopolda Bauera tamtéž.

[IMG]

Zajímá vás, kde v Liberci bydlel významný geolog Josef Gränzer?

14. 09. 2022 | Tak právě to se dozvíte v rámci naší nové aktualizace databáze :-)

<Stránka 1/39<