Karta stavby
Liberecká výšina
- Autor:
- Josef Schmitz
- Spoluautor:
- Jakob Schmeissner
- Účel stavby:
- Stavba pro kulturu
- Výstavba:
- 1900 - 1901
- Sloh:
- Historismus
- Historický název:
- Hohenhabsburg, Heinrich Liebieg Warte
- Lidový název:
- Výšina
O stavbě
Romantizující budova ve formách středověkého rytířského hrádku byla vystavěna v letech 1900 – 1901 na náklady místního textilního magnáta Heinricha Liebiega, známého mecenáše a milovníka umění. Plány vypracoval norimberský architekt Josef Schmitz společně se svým mladým kolegou Jakobem Schmeissnerem rovněž z Norimberku. Schmeissnerova účast na projektu zahájila dlouhodobou a plodnou spolupráci s rodinou Liebiegů. Jako inspirační zdroj sloužila autorům věž Luginsland v areálu císařského hradu v Norimberku. V silně nacionalisticky laděném Liberci, který se vymezoval nejen vůči Čechům, ale i proti centrální vídeňské vládě, hrál vztah k Německu zásadní roli. Proto lze stavbu Liberecké výšiny považovat až za jakousi anastylózu, odrážející postoj místních elit. Tato skutečnost je také důvodem, proč obdobným způsobem, jakým byl v interiérech Liebigovské rodinné vily v Jablonecké ulici použit historický mobiliář, zde bylo druhotně využito stavebního materiálu a architektonických článků ze zbořených historických budov v Norimberku. Údajně se jednalo o materiál z úprav kostela sv. Sebalda, na jehož restaurování Schmitz v této době také pracoval, a o staré střešní tašky z norimberských domů. Dojem starobylosti umocňovaly hradby se střílnami a vysoká sedlová střecha s hrázděným štítem. Komplex nazvaný zprvu „Hohenhabsburg,“ posléze „Heinrich Liebiegwarte“ a nakonec po roce 1945 „Liberecká výšina“ byl pro veřejnost otevřen 1. září 1901. O významu objektu svědčí i fakt, že roku 1903 byl plán restaurace publikován v prestižním časopise Der Architekt. Po smrti Heinricha Liebiega přešla Výšina do vlastnictví města a po řadu let ji spravoval již zmíněný horský spolek.
Do restaurace se původně vstupovalo přes most překlenující příkop. Poté, co návštěvník prošel kamennou vstupní branou, ocitl se na nádvoří s rumpálovou studnou a zvonem. Za slunečného počasí bylo nádvoří využíváno jako zahradní restaurace. V jednotě s architekturou byly rovněž stylové interiéry. Necitlivá adaptace v letech 1960 – 1969, prováděná libereckým Stavokombinátem pro státní podnik Restaurace a jídelny, však bohužel budovu značně znehodnotila. Mimo jiné byla stržena strmá sedlová střecha s hrázděným štítem, která byla nahrazena nepříliš vzhlednou, pseudohistorizující terasou s cimbuřím, omítnutou břízolitem.
Kde stavbu najdete
Možný předobraz
Literatura
40 Jahre Heinrich Liebiegwarte Gauhaupstadt Reichenberg, Sudetenland Von A. G. Reichenberg. Reichenberg: Selbstverlag [s. d.].
ZEMAN, Jaroslav. Liberecká výšina. Krkonoše, Jizerské hory: měsíčník o přírodě a lidech 2010, roč. 43, č. 5, s. 37
Publikováno v
Aussichtsturm in Reichenberg in Böhmen Vom Architekten Josef Schmitz. Der Architekt: Monatshefte für Bau- und Raumkunst. Wien: Schroll, 1903, roč. 9, tab. 123
Odkazy
Článek na iDnes o adaptaci Výšiny:
liberec.idnes.cz
Článek o Výšině na Náš Liberec:
www.nasliberec.cz
Rozhovor s autory adaptace Výšiny na Earchu:
www.earch.cz
Článek o rekonstrukci:
liberecky.denik.cz
Projekt adaptace Výšiny od studia An Architekt:
www.anarchitekt.cz
Oficiální stránky Výšiny:
www.liberecka-vysina.cz
Výskyty v jiných databázích
Archiweb:
www.archiweb.cz
Liberecký kraj:
www.liberecky-kraj.cz
hrady cz:
www.hrady.cz
Technické památky:
www.technickepamatky.cz
Turistika cz:
www.turistika.cz
Fotohistorie:
www.fotohistorie.cz
Rozhledny ČR:
rozhledny.webzdarma.cz