RSS Facebook

Karta autora 

O autorovi

[IMG][IMG]

Konrad Wachsmann

 

1901 Frankfurt nad Odrou (Německo)

1980 Los Angeles (USA)

O autorovi

Průkopník průmyslově vyráběných staveb proslul zejména svými inovativními konstrukčními systémy. Syn židovského lekárníka se vyučil tesařem a posléze v letech 1920-24 studoval na umělecké vysoké škole v Berlíně a akademii umění v Drážďanech. a mezi jeho učitele patřil mj. významný expresionistický architekt Hans Poelzig či Heinrich Tessenow. Po studiích působil v letech 1924-25 jako neplacený asistent u Le Corbusiera. Svou kariéru odstartoval v Nieskách, kde od roku 1926 působil jako hlavní architekt koncernu Christoph & Unmack AG, orientujícího se na montované dřevostavby. V roce 1929 vytvořil proslulý letní dům Alberta Einsteina v Caputh u Berlína a v roce 1932 odešel v rámci Římské ceny Pruské akademie umění do Říma. V roce 1938 emigroval do Paříže a o tři roky později do Spojených států, kde začal intenzivně spolupracovat s Walterem Gropiem a vyvinul tzv. "Packaged House System", umožňující postavit kompletní dům za 9 hodin. Od roku 1949 se začal věnovat pedagogické činnosti a působil v letech 1949-64 na Illinois Institute of Technology v Chicagu a posléze v letech 1964-74 na University of Southern California v Los Angeles.
Architektův radikální postoj postoj k architektuře výmluvně shrnuje úryvek z jeho textu O stavění v naší době: "Věda a technika předkládají problémy, jejichž řešení vyžaduje přesnější výzkum, dříve než budeme umět formulovat konečné závěry. Nástrojem naší doby se stal stroj. On je příčinou všech účinků projevujících se v sociálním řádu. Musíme si osvojit nové materiály, procesy, znalosti o statice a dynamice, plánovacích technikách i nových společenských podmínkách. Stavby by se měly vyvíjet nepřímo, jako výsledek multiplikace buněk a prvků, v souladu se zákony zprůmyslnění. Tvořivé myšlení ovlivňují modulární systémy koordinace, vědecké metody experimentu, zákony automatizace a zpřesňování. Vysoce složité problémy statiky a mechaniky vyžadují nejužší součinnost mezi průmyslem a odborníky organizovanými v ideálních mistrovských týmech. Lidské a estetické ideály dostanou novou hybnou sílu díky nekompromisní aplikaci soudobých znalostí a zdrojů"

Stavby na jiných místech

Letní chata Alberta Einsteina v Caputhu

Literatura

KLINKENBUSCH, Klaudia. Holzbauten der Moderne = Timber Houses of the Modern Age. Architekturführer Holzbauten in Niesky. Niesky : Stadt Niesky 2006. 
WACHSMANN, Konrad. O stavění v naší době. Stavba. 2003, č. 5, s. 70-71

Odkazy

Wachsmannův dům v Nieskách:
www.wachsmannhaus.niesky.de

článek Konrad Wachsmann a jeho série staveb domů:
www.atrium.cz

Mobilar structure:
www.axxio.net

Projekt hangáru pro americké letectvo:
www.axxio.net

Diagramy univerzálního systému výstavby v díle Konráda Wachsmanna:
www.arct.cam.ac.uk

Stručný životopis architekta:
www.sommeridyll-caputh.de

Výskyty v jiných databázích

archINFORM:
eng.archinform.net

Wikipedie:
de.wikipedia.org

Archiweb:
www.archiweb.cz

Getty ULAN:
www.getty.edu

Europeana:
europeana.eu

Deutsche Biographie:
www.deutsche-biographie.de

Open Library:
openlibrary.org

Answers:
www.answers.com

Nextroom:
www.nextroom.at

Urbipedia:
www.urbipedia.org

Britannica:
www.britannica.com

Stavby autora

[IMG]

1926 Montovaný dům firmy Christoph & Unmack