Karta stavby
Palác City
- Autor:
- Oskar Baudisch
- Účel stavby:
- Dopravní stavba
- Výstavba:
- 1928 - 1929
- Sloh:
- Funcionalismus s prvky art déco a expresionismu
- Aktuální název:
- VÚTS
- Historický název:
- City Grand Garage Strass, VÚTT
O stavbě
Palác City v ulici U Jezu navrhl pro židovského obchodníka Otto Strasse místní architekt Oskar Baudisch a postavil stavitel Karl Hocke. Polyfunkční budova se železobetonovou skeletovou konstrukcí byla zprvu zamýšlena jako solitér, který teprve dodatečně doplnily přízemní velkogaráže v zadním traktu. Poměrně rozsáhlý objekt se skládal z vyšší administrativní a nižší provozní a obchodní části. Ačkoliv je na budově již částečně patrný vliv funkcionalismu v konkávním provozním oddílu, nezbavila se dosud latentního dekorativismu, který se projevuje v administrativní partii budovy, ovlivněné art décem a částečně i expresionismem. Přístup ke garážím umožňoval průjezd nárožní administrativní partií objektu, kde se nacházel i byt a recepce portýra Garáže měly celkovou kapacitu 100 automobilů a obsahovaly jak 60 individuálních boxů, tak i centrálně vytápěné skupinové boxy v suterénu paláce. Nedílnou součástí garáží byly rovněž i doplňkové služby pro motoristy, k nimž patřilo 14 mycích míst, servis včetně nabídky náhradních dílů a příslušenství (Varta, Bosch) či opravna poškozených pneumatik. Nechyběl ani vlastní čerpací stojan Sphinx od společnosti Vacuum Oil Company a široké spektrum služeb doplňovala kantýna, ubytování pro hostující řidiče a lázně s tekoucí horkou i studenou vodou. Jednotlivé boxy byly situovány po obvodu a uprostřed dvora a pro doplňkové služby bylo využito nároží (opravna pneumatik, myčka, dílna, sklad). Ačkoliv byly liberecké velkogaráže označovány za nejmodernější v severních Čechách, ve srovnání s obdobným objekty v Praze, Ostravě či Hradci Králové působí přinejmenším velmi skromně. Od roku 1951 byl objekt využíván pro potřeby Výzkumného ústavu textilních strojů (VÚTT), pozdějšího Výzkumného ústavu textilních strojů (VÚTS). V roce 1974 pak byly někdejší garáže stavebně připojeny k novostavbě Státního výzkumného ústavu textilního (SVÚT), dnešnímu sídlu Krajského úřadu Libereckého kraje od architekta Plesníka.
Kde stavbu najdete
Literatura a prameny
Bauunternehmung Ing. Karl Hocke, behördlich aut. Zivilingenieur und Baumeister, Reichenberg: Wohnhäuser, Eisenbetonbauten, Hallen, Garagen . Bratislava: Verlag für Volkswirtschaft Otto Waldes 1933.
Magistrát města Liberce, Archiv stavebního úřadu, složka domu čp. 525-IV
Reichenberger Zeitung, 9.9.1928, s. 25
VORLÍK, Petr. Garáže: meziválečné garáže v Čechách: zrod nového typologického druhu a proměny stavební kultury. Praha: Výzkumné centrum průmyslového dědictví 2011.
SOkA Liberec, Archiv města Liberec díl IV (Gd), Klub řidičů Liberec inv. č. 1592 sig. 155 kart. 718
PROCHÁZKA, Břetislav. Moderní ošetření automobilů. Pestrý týden, roč. 8, č. 2, s. 7
Elitex - koncernový výzkumný ústav textilního strojírenství nositel Řádu práce, Liberec: 1976
ZEMAN, Jaroslav. Kolébka motorismu. Otisk automobilu v liberecké architektuře. In VORLÍK, Petr (ed.). Architektura ve službách motorismu. Praha: Výzkumné centrum průmyslového dědictví 2013.
Výskyty v jiných databázích
TOPOMOMO:
topomomo.eu
Dobový snímek paláce City krátce po dostavbě
Bauunternehmung Ing. Karl Hocke, behördlich aut. Zivilingenieur und Baumeister, Reichenberg: Wohnhäuser, Eisenbetonbauten, Hallen, Garagen
Hromadné garáže ve 30. letech 20. století
Bauunternehmung Ing. Karl Hocke, behördlich aut. Zivilingenieur und Baumeister, Reichenberg: Wohnhäuser, Eisenbetonbauten, Hallen, Garagen
Hlavní průčelí paláce City na snímku z roku 1951
Elitex - koncernový výzkumný ústav textilního strojírenství nositel Řádu práce
Hromadné garáže v zadním traktu na snímku z roku 1951
Elitex - koncernový výzkumný ústav textilního strojírenství nositel Řádu práce