RSS Facebook

Karta stavby 

Sauna na přehradě

 
Liberec - Kristiánov
GPS: 50°46'12.064"N, 15°4'20.571"E
Autor:
Mjölk architekti (2010)
Účel stavby:
Sportovní stavba
Výstavba:
2010 - 2010
O stavbě

Chlapci z libereckého ateliéru mjölk architekti splnili svůj slib, daný v září 2010 na Pecha Kucha Night, a přes noc vybudovali na liberecké přehradě veřejnou saunu.

Sauna stála od na dosud nevyužívané chátrající betonové platformě, která vyrůstá z vodní plochy Liberecké přehrady jen pár desítek metrů od veřejné promenády a pláže. Jde o veřejností hojně užívaný prostor, kde obzvláště v letních měsících panuje čilý společenský ruch.
Ke stavbě sauny nebylo vydáno žádné povolení a celá plánovaná akce byla do poslední chvíle držena v tajnosti. Nábřeží přehrady a dotčená betonová platforma jsou v majetku města Liberce, vodní plocha nádrže je majetkem Povodí Labe, s.p.

Sauna byla k dispozici veřejnosti, a to zcela zdarma. Provoz sauny byl zajišťován z nedaleké kavárny Bez konceptu, kde byly k dispozici klíče od objektu a možnost zakoupení dřeva do kamen. Z nástupního místa na nábřeží se dalo dostat k sauně pomocí loďky s vesly. Ateliér mjölk architekti chtěl tímto počinem upozornit na neomezené možnosti kultivace veřejných míst a veřejného života, ke které stačí jen nápad, nadšení pro dobrou věc a trocha peněz.

Objekt na místě nevydržel ani půl roku. Kvůli nesouhlasnému stanovisku Povodí Labe, s.p. musel být v prosinci 2010 rozebrán a betonová platforma tak zůstala i nadále nevyužita. Od prosince 2011 však sauna opět slouží lidem: našla nové místo u koupaliště v liberecké čtvrti Kateřinky.

Kde stavba stála

Mapy.cz

Odkazy

plusmood.com

www.designboom.com

www.czechdesign.cz

Architekti jdou vtříc městskému prostoru:
liberecky.denik.cz

Mjölk postavili veřejnou saunu na vodě:
www.designmagazin.cz

Na liberecké přehradě vznikla přes noc sauna:
liberec.idnes.cz

Sauna se přestěhovala ke koupališti:
liberec.idnes.cz

Výskyty v jiných databázích

Archiweb:
www.archiweb.cz

bydlení IQ:
www.bydleni-iq.cz

archdaily:
www.archdaily.com

Pecha Kucha:
www.pechakucha.cz

[IMG]

Mjölk architekti

[IMG]

Mjölk architekti

[IMG]

Mjölk architekti

[IMG]

Mjölk architekti

[IMG]

Mjölk architekti

[IMG]

Mjölk architekti

[IMG]

Mjölk architekti

[IMG]

Mjölk architekti

[IMG]

Mjölk architekti