RSS Facebook

Diskuse 

Co s vilou Johanna Liebiega mladšího?

 

Založeno: 03. 03. 2013 | Počet příspěvků: 20

V současné době je dokončován projekt konverze budovy lázní na výstavní a kulturní centrum, které by měla využívat Oblastní galerie v Liberci. Zatím není jasné, co se stane s Liebiegovým palácem neboli vilou Johanna Liebiega mladšího. Bude na městu, jestli vilu prodá do soukromých rukou nebo zde otevře muzeum životního stylu anebo bude iniciován projekt, zajišťující kontinuitu zařízení s nabídkou umění a kultury. Zde můžete diskutovat své názory na konverzi lázní a nápady na nové využití vzácné památky Liebiegova paláce. Více podrobností v rubrice Liberecká současnost.

Vložte příspěvek





Diskuze

Leopold Vichnar | 16. 04. 2014 | 20:16 Odpovědět

Možná je to mimo, ale co kdyby zde vzniklo něco jako Skandinávský konzulát? Mohly by zde sídlit konzuláty skandinávských zemí, které by o to měly zájem, zastupovaly by své zájmy, působily by ve prospěch cestovního ruchu, podnikání, mezinárodních vztahů, rozšiřování severské kultury v umění i životním stylu. Přijde mi, že Liberec má se Skandinávií určité spojnice na které by se mohlo navázat. Konzulové by mohli ocenit chladnější počasí Liberce i blízkost k severským sportům. Jenom nevím, jak je to s financováním těchto zařízení:)


Ladislav Haidl | 27. 10. 2015 | 10:31 Odpovědět

Dobry den pane Vichnare, propojeni Liberce se skandinavskou kulturou na tomto miste me zajima. Muzete se mi ozvat na mail centralnipark@zamekliberec.cz? Shromazduji podklady pro navrh vyuziti Liebigova palace s vazbou na okolni prostor. Dekuji, L.Haidl


Fejglová | 25. 02. 2014 | 13:32 Odpovědět

Myslím, že o budoucnosti Liebiegova paláce je zcela zbytečné hovořit, je předem jasná. Pokud si zadlužený Liberec nedokázal udržet zámek a prodal jej, vilu jiný osud nečeká. Kultura v Liberci musí ještě nějakých patnáct let počkat, než splatíme dluhy. Je mi to velmi líto, jako i celé vybydlené ulice 8. března, která je naším historickým středem města a naše ostuda.


Randáček | 15. 03. 2014 | 11:57 Odpovědět

Paní Fejglová, zámek patřil společnosti Skloexport, městu nepatřil.


Z. Košková | 22. 01. 2014 | 16:32 Odpovědět

To je těžké vracet se k době minulé a řešit co by bylo, kdyby město koupilo objekt zámku. Lidé, kteří se v Liberci pohybují a znají jeho možnosti jistě tuší, že Statutární město Liberec nemělo finanční prostředky na zakoupení zámku a případnou revitalizaci areálu spolu s galerií. Líbí se mi nápad věnovat objekt Liebiegům a jejich historii, mám však strach po proběhlé kauze ve Vratislavicích, že tento nápad narazí na názory některých občanů - a do slova a do písmene mne mrzí, že nejsou lidé v Liberci na něco takového připraveni. Přesto si myslím, že tento nápad by město mělo zvážit. Hovořila jsem s člověkem, který by si na tomto místě dokázal také představit jakési centrum volného času, které by si dokázalo na svůj provoz vydělat. Obávám se však, že tím by možná šla hodnota samotné budovy do pozadí.


Antonín Novák | 31. 12. 2013 | 00:19 Odpovědět

Konverze lázní je velmi kvalitní realizací, která si zaslouží toho nejvyššího uznání jak v konceptu, tak i v kvalitě provedení. Je na ní vidět velká péče autorů o soulad historické architektury se současnou stavební vrstvou, stejně tak i o tvorbu adekvátního výstavního prostoru. Po počátečních rozpacích odborné i laické veřejnosti se stane nesporně špičkovou veřejnou stavbou kulturního charakteru v Liberci užívanou svými obyvateli a předmětem obdivu nás nelibereckých návštěvníků.


Josef J. | 21. 07. 2013 | 19:36 Odpovědět

Je hezké diskutovat o budoucím zaměření Liebigovy vily. Budova je však Galerii opouštěna prý pro její katastrofální stav. Takže při současném stavu veřejných financí a nadbytku prázdných objektů v Liberci nevidím v dohledu skutečně realizovatelný projekt , který by se zde mohl objevit. Za hrubou chybu města a kraje považuji, že nedošlo ke koupi Zámku, když byl k mání a k vytvoření areálu - Zámek, parky a Liebiegova vila. To mohlo být velmi pěkné. Takto se oblast stává mrtvým skanzenem.


JR | 27. 07. 2013 | 22:26 Odpovědět

Pro špatný stav a pro omezené možnosti rozvoje.
To že se nekoupil zámek byla skutečně chyba. Ale to bychom se museli vrátit do doby před 10 lety. To už nemá cenu řešit. Co dál s Liebiegovým palácem? Muzeum, kanceláře, hotel, sanatorium, autosalon, bydlení, restaurace, prodat, pronajmout, provozovat ve vlastní režii? Získat vložené peníze do rekonstrukce do pěti let zpátky, do deseti, nehledět na návratnost?

Píšete o pěkném areálu zámek - parky - Liebiegův palác. Zámek je pořád na prodej. Kdyby jej město získalo, mohl by tento areál vzniknout. Ale zase budeme u otázky využití a financování provozu, jak jste poukázal v jiném příspěvku. Zase budeme řešit otázku, jak tento pěkný areál oživit, aby se nestal mrtvým skanzenem.


Ladislav Haidl | 27. 10. 2015 | 10:36 Odpovědět

Dobry den, muzete se mi ozvat na mail centralnipark@zamekliberec.cz? Shromazduji podklady pro navrh vyuziti Liebigova palace s vazbou na okolni prostor. Dekuji, L.Haidl


Jan Randáček | 10. 07. 2013 | 23:41 Odpovědět

Dobrý den,
osobně jsem rovněž přesvědčen, že prodej Liebiegova paláce by byl velkou chybou.
Domnívám se, že nejvhodnější využití pro Liebiegův palác je opět galerijní/muzejní expozice kombinovaná s výzkumným (badatelským) centrem a vzděláváním mládeže.
Podle mého by muzejní expozice mohla být zaměřená na a) Heinrich Liebieg jako sběratel (vystavit společně obrazy z jeho sbírky uložené v galerii s exponáty z jeho sbírky uložené v Severočeském muzeu), b) Liebiegové (expozice věnovaná rodině, která dala Liberci tvář), c) Průmyslová revoluce v Liberci (Liebiegové, Ginzkeyové a další průmyslové podniky 19. a 20. století doplněné o nástin celkového obrazu města - kultura, společnost, spolky, život běžných obyvatel města...), d) Průmysl v Euroregionu Nisa (viz předchozí + doplněné o podobnou mozaiku z Horní Lužice a Polska).
Muzejní expozice je relativně náročná na provoz, proto by bylo vhodné ji kombinovat s badatelským centrem a vzdělávacími programy. Badatelské centrum by mělo být zaměřeno na umění německy mluvících Čechů - do války žilo v ČSR tři miliony Němců, z nich bylo mnoho malířů, sochařů, spisovatelů, dramatiků... Ale jejich životní osudy a přínos pro kulturu ČSR jsou poměrně neznámé. S výjimkou nejznámějších jmen o nich prakticky nic nevíme. Instituce by mohla formou grantů nebo stipendií podporovat průzkum a mapování této oblasti. Myslím, že by to mohlo být hodně zajímavé i pro německou vládu (Česko-německý fond budoucnosti) a bylo by tedy možné získat část prostředků na provoz. A samozřejmě vzdělávání - celá koncepce by musela být založena na tom, že jde o instituci, která zprostředkovává poznatky (středoškolské) mládeži. Samotné muzeum by těžko obstálo, ale vzdělávací instituce by mohla mít šanci čerpat prostředky na provoz také z jiných dotačních titulů.
Město Liberec by mohlo oslovit také potomky Liebiegů. Ne s nabídkou prodeje, ale s žádostí o spolupráci, o pomoc. Měl jsem možnost s některými mluvit osobně a vím, že je osud Liebiegova paláce zajímá. Možná by díky svým kontaktům po Evropě mohli přispět do diskuse o budoucím využití Liebiegova paláce.
A ještě jeden postřeh. Když Liberec navštívil malíř Markus Lüpertz, liberecký rodák, mluvil o svém snu založit vlastní malířskou akademii. Třeba by jeho myšlence Liebiegův palác vyhovoval!
Budu moc rád, když se sejde co nejvíc nápadů. Je tak bude možné vybrat ten nejlepší a hlavně životaschopný.

PS: Skutečně je zde od začátku března jen jeden příspěvek?


Jan Kadlas | 11. 07. 2013 | 12:26 Odpovědět

Skvělý by bylo místopisný muzeum a centrum architektury, kde by byla na jednom místě shromážděna a představena historie města z hlediska hospodářsko-urbanistického rozvoje s elementárními historicko-ekonomickými souvislostmi (třicetiletá válka, valdštejn, textil - více obyvatel, víc domů apod.) spolu se současností a i budoucností.

Místo, kde se v kostce dozvím proč město vypadá jak vypadá a jak by vypadat mohlo kdyby...

Krásnej by byl velkej model města (současnost) kde by byly zobrazeny zamýšlené domy a stavební záměry.
Vedle sebe by tam mohly být představeny územní plány historické, současné a plánované... pěkně by vyplynulo jak blbě a složitě to teď děláme a jak neumíme s městem koncepčně zacházet a jak to Ginzkeyové a Liebigové vlastně uměli (uměli zaplatit profíky).

Cizinec by se v kostce dozvěděl s jakým městem má tu čest a kde jsou jeho kořeny a kam kráčí. Místní zastupitel by měl vždy při ruce zásadní data nutná pro skutečně strategické rozhodování. (Historický plán, historické rozhodnutí a k čemu to nakonec vedlo - versus současný plán, současné rozhodnutí...) Děti by se mohly velmi rychlou a snad i zábavnou formou poučit o městě.

Mohl by tam být vystaven Liberec nepostavený - aneb souhrn všech dostupných nerealizovaných záměrů a studií...

V různých zemích, které jsem měl tu čest navštívit - bývají místopisná muzea poměrně častou institucí - a to i v chudých (nebo výrazně chudších) zemích. To mi v ČR výrazným způsobem chybí.

Např. Saigon má skvělý muzeum - a to je to tam práce zřejmě několika málo lidí - kteří trpělivě shánějí data a shromažďují je - a když nejsou peníze na sexy interpretaci - prostě vystaví tu shromážděnou hromadu - a návštěvník si to přebere.

Teď kdo to z nás udělá? Ať už u Liebiga nebo jinde...


| 27. 10. 2015 | 10:38 Odpovědět

Dobry den pane Kadlas, urcite zajimave namety... Muzete se mi ozvat na mail centralnipark@zamekliberec.cz? Shromazduji podklady pro navrh vyuziti Liebigova palace s vazbou na okolni prostor. Dekuji, L.Haidl


Martin Mecerod | 17. 07. 2013 | 16:20 Odpovědět

ano, od března jen tři příspěvky... Téma Liebigů a průmyslu je příhodnější do jejich vily nebo do některé industriální památky...


Randáček | 18. 07. 2013 | 09:49 Odpovědět

Stávající budova galerie je vila Johanna Liebiega mladšího. Je to stavba, která patřila rodině Liebiegů.


Josef J. | 22. 07. 2013 | 08:25 Odpovědět

Což o to - nápad hezký . Kdo však zaplatí opravu, údajně zdevastované budovy a kdo pak bude platit provoz vámi navrhovaného nevýdělečného muzea ?


JR | 27. 07. 2013 | 22:04 Odpovědět

Provoz hradí vždy zřizovatel. Primárně. A pokud jsou možnosti, získává organizace prostředky z jiných zdrojů.
Budova je skutečně ve špatném stavu. Upozorňoval jsem na to návštěvníky při každé prohlídce. Stejně jako jsem na to upozorňoval našeho zřizovatele.


Martin Mecerod | 14. 06. 2013 | 09:19 Odpovědět

V případě vily Johana Liebiega ml. nelze uvažovat o prodeji, Liberec by přišel o kontrolu nad významnou památkou a dominantou města. Na druhou stranu víme, že město neumí s tímto druhem památek nakládat - viz vila Liebigů na Jablonecké nebo Strossova nebo sídlo LVT. Jako vzor rekonstrukce by mohla stát vila Stiassny v Brně. I v Liberci může vzniknout prostor a místo pro studium a prezentaci architektury a speciálně vilové kultury. Zároveň zde je možnost pro reprezentační prostory (města či kraje) a pořádání např. komorních koncertů. Přízemí adaptované pro galerijní účely si může tento charakter podržet jako expozice dějin Liberce (uvolnit prostory Severočeského muzea) jako určité ideové pokračování původního Libereckého muzea. A co oblíbené a vděčné archeologické expozice v suterénu vily? Otevření zahrady a její propojení s parkem za zámkem bude vítaným oživením veřejného prostoru v Liberci. Pokud by se kraj dokázal s městem vyrovnat i jiným způsobem a vilu by si ponechal, pak je ve hře i informační centrum Libereckého kraje a působnost výše uvedených rozšířit na celý kraj. Investice budou jistě veliké, ale bez idei a bez vize je nikdy nikdo nezíská. Tedy rozhodně žádný prodej do soukromých rukou, ale koncepční využití pro občany města, obyvatele kraje a návštěvníky, protože i oni jsou významným příspěvkem do nejen městské kasy, že?


David | 30. 10. 2013 | 02:20 Odpovědět

A kdo to zaplatí?


Karel Mach | 04. 11. 2013 | 14:18 Odpovědět

Velká města si mohou dovolit ufinancovat lecos, ale také to má své limity. Nevím zda má smysl tříštit dále nabídku. Řekl bych, že v Liberci toho máte poměrně hodně k vidění už teď, jen by to chtělo tam dotáhnout více lidí a ne nabídku dále tříšiti.


| 27. 10. 2015 | 10:41 Odpovědět

Dobry den pane Mecerode, naprosto souhlasim, ze Liberec ma velke rezervy v oblasti turistickeho ruchu. Take rozsireni expozic Severoceskeho muzea a vyuziti jeho depozitare je velmi aktualni namet. Muzete se mi ozvat na mail centralnipark@zamekliberec.cz? Shromazduji podklady pro navrh vyuziti Liebigova palace s vazbou na okolni prostor. Dekuji, L.Haidl


[IMG]
Projekt konverze městských lázní na galerii podle návrhu Sialu

Projekt konverze městských lázní na galerii podle návrhu Sialu