RSS Facebook

Karta stavby 

Základní umělecká škola Liberec

 
Frýdlantská 19 | Liberec - Staré Město 1359
Friedlander Strasse, Mariengasse
GPS: 50.7713528N, 15.0556633E
Spoluautor:
Pavel Švancer - (UNION ARCH)
Spoluautor:
Pavel Janoušek - (ARK spol.)
Spoluautor:
Boris Šonský - (ARK spol.)
Spoluautor:
Pavel Vaněček - (UNION ARCH)
Účel stavby:
Školská stavba
Výstavba:
1993 - 1995
Sloh:
postmoderna
O stavbě

Postmoderní budova byla vystavěna v letech 1994-1995, v roce 1995 byla vyhlášena stavbou roku České republiky. Dodnes slouží jako Základní umělecká škola, jejíž historie sahá až do roku 1925, kdy byla založena v Liberci Česká hudební škola o 120 žácích, během desítek let se rozvinula do dnešní podoby, kdy kapacita dosahuje 1880 žáků.

Do křižovatky ulic Starého města je vklíněna budova umělecké školy s centrální trojúhelníkovou dvoranou, víceúčelovým sálem a výtvarnými ateliéry ve střešní nástavbě. Úzké průčelí budovy přechází do bočních stěn členěných velkými okny jednotlivých učeben a ateliérů. Zadní trakt je široký s masivním obloukovým rizalitem, s nímž těsně sousedí dva kubické rizality. Hmota budovy je vizuálně odlehčena podélnými červenými pásy i střídáním hranatých a kulatých oken, což jí propůjčuje příjemnou hravost.
Nosnou konstrukci tvoří monolitický železobeton, objekt má dva dilatační celky s rozdílným konstrukčním systémem. Realizační náklady na budovu ZUŠ vyšly město na 107,6 mil. Kč. Realizace získala v roce 1995 cenu Stavba roku, kterou uděluje Ministerstvo průmyslu a obchodu, Nadace ABF a časopis Stavitel, a získala také první místo na Mezinárodním veletrhu nemovitostí Immos Realex 1995 v kategorii Nejlepší investiční projekt.

Kde stavbu najdete

Mapy.cz

Odkazy

ZUŠ Liberec:
www.zusliberec.cz

Výskyty v jiných databázích

Liberecký kraj:
www.liberecky-kraj.cz

[IMG]

foto: Filip Landa, 2014

[IMG]

foto: Filip Landa, 2014

[IMG]

UNION ARCH

[IMG]

UNION ARCH

[IMG]

UNION ARCH

[IMG]

UNION ARCH

[IMG]

UNION ARCH

[IMG]

UNION ARCH

[IMG]

UNION ARCH

[IMG]

UNION ARCH

[IMG]

UNION ARCH