RSS Facebook

Karta stavby 

Zen Houses - ateliér a dům

 
Trpasličí | Liberec - Ruprechtice
GPS: 50°47'33.717"N, 15°4'37.476"E
Autor:
Petr Stolín
Autor:
Alena Mičeková
Účel stavby:
Obytný dům
Výstavba:
2012 - 2013
O stavbě

Myšlenka panelového rodinného domu skýtá obří potenciál, který se Petr Stolín rozhodl prozkoumat, když ho oslovila firma K-Kontrol vyrábějící dřevěné panely (SIP – strukturální izolační panel), z nichž si většina lidí staví své vysněné domky na předměstích, ale kvůli nepraktickým půdorysům a dalším zbytečnostem se panely musí zařezávat, čímž vzniká neúměrné množství odpadu a celá stavba se jen prodražuje. Architekt se proto rozhodl pracovat přímo s výrobními rozměry 125 x 300 cm nebo 125 x 500 cm, z nichž byl schopen bez jakýchkoliv přířezů vytvořit sérii pěti typových domků. Stavebnici z dřevěných sendvičů lze však použít v bezpočtu variant a dokáží splnit nároky jakéhokoliv klienta.
Na jaře 2011 se do Japonska přiřítila zničující tsunami a právě tento prefabrikovaný systém se zdál být vhodným (nejen svým vzhledem, ale také cenou, dopravou a montáží) řešením nastalé potřeby rychlého minimálního bydlení.
Dar japonským obyvatelům se nakonec nepodařilo zrealizovat, a tak první dva experimentální domy vyrostly v Jizerkách na vlastní náklady architekta. Obytný dům a ateliér Petra Stolína vznikly v příměstské části Liberce na okraji Jizerských hor s běžnou zástavbou rodinných domů.

Zadáním bylo vytvoření typologie domů jednoduchého bydlení pomocí základních výrobních modulů SIP (Stuctural Insulated Panel) Filozofie domů je založena na naprostém zjednodušení definice bydlení i výstavby. Objekty svým obvodem určují vnitřní prostor a jsou oproštěny od všech atributů klasického domu. V exteriéru obě hmoty oddělují tři venkovní pobytové prostory – veřejný, poloveřejný a soukromý. Díky kompozici na pozemku a velkému prosklení strategických průhledů je okolní krajina neustále přehledná. Interiér nepůsobí stísněně i přes vnější šířku domu 3m, vnitřní prostor dále plyne směrem k výhledům. Obyvatelé mají vzájemný vizuální kontakt i mezi objekty a vnitřní atrium se stává pro ně dalším pokojem. Fasáda má působit jako jemná průsvitná vrstva nechávající tušit hmotu domu. Celou konstrukci domu tvoří výrobní sortiment SIP panelů K-Kontrol, tzn. obvodové stěny, podlaha a střecha, vložené stropní konstrukce jsou z dřevěných komponentů, stejně jako druhá vrstva ploché střechy, domy jsou založeny na betonových mikropilotách, fasáda ze sklolaminátu je vynesena na dřevěném roštu, podlahy v provedení průmyslová penízková pryž, vnitřní stěny jsou opatřeny nátěrem a výstup do patra zajišťuje subtilní kovové schodiště.

Stavba získala hlavní cenu v prvním ročníku České ceny za architekturu 2016.

Kde stavbu najdete

Mapy.cz

Literatura

Panelový zen, in: ERA21 #03 2014, Návrat domů, s. 46 - 47

Odkazy

Ročenka české architektury 2012 - 2013:
prostor-ad.cz

Výskyty v jiných databázích

Archiweb:
www.archiweb.cz

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Půdorysy

Petr Stolín

[IMG]

Situace

Petr Stolín

[IMG]

Řezy

Petr Stolín

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš

[IMG]

Foto: Roman Dobeš