RSS Facebook

 

[IMG]

Auta & architektura

07. 12. 2023 | Příznivci našeho webu, srdečně vás zveme na křest publikace Auta & Architektura. Motoristické stavby okresu Liberec a Jablonec nad Nisou. Křest knihy bude doplněn o tematickou přednášku, prodej samotné publikace a následnou autogramiádu.

[IMG]

Regionální blok konference PROPAMÁTKY představí textilky v Libereckém kraji

18. 10. 2018 | Všem zájemcům o historii i současnost textilních továren v Lomnici nad Popelkou i celém Libereckém kraji je určen úvodní blok konference PROPAMÁTKY – obnova a využívání textilek. Přednáškový regionální blok proběhne ve středu 7. listopadu od 18:00 hodin. Akce je určena široké veřejnosti, není nutné se na ni předem registrovat a je za dobrovolné vstupné. Další program konference ve čtvrtek a v pátek 8.–9. listopadu je určen již pouze pro registrované účastníky.

[IMG]

Od mlýnů k továrnám. Výrobní stavby na Frýdlantsku

15. 11. 2017 | Publikace je výsledkem několikaletého výzkumu v archivech a v terénu. Vůbec poprvé přináší a vyhodnocuje řadu informací, týkající se předprůmyslové a průmyslové výroby na Frýdlantsku. Věnuje se nejen výrobním stavbám – mlýnům, pilám, cihelnám nebo textilkám, ale také vývoji osídlení, proměnám krajiny a hospodářským vztahům. Zvláštní pozornost věnuje konceptu protoindustrializace a jeho použitelnosti na frýdlantské panství.

[IMG]

Působení architektů, architektonických kanceláří a stavitelů za 2. světové války v průmyslových podnicích na Liberecku a Jablonecku

09. 01. 2015 | Nejnovější článek z pera odborníka na industriální architekturu Ivana Rouse, který exkluzivně přinášíme našim čtenářům se tentokrát týká jednoho z nejtragičtějších období naší historie, 2 . světové války a působení architektů, architektonických kanceláří a stavitelů v průmyslových podnicích na Liberecku a Jablonecku.

[IMG]

Liberecká tiskárna v ohrožení

13. 11. 2014 | Vzhledem k plánované demolici části pozoruhodného a mimořádně hodnotného areálu někdejších libereckých tiskáren, kde se mj. tiskl i známý deník Reichenberger Zeitung a který v sobě ukrývá také nejstarší libereckou manufakturu, přinášíme našim čtenářům článek z pera naší spolupracovnice Aleny Řičánkové. Ta se zde zamýšlí nejen nad jeho historií, ale rovněž i nepříliš optimistickou současností.....

[IMG]

Rolffs, Tiba, Slezan…Rekviem za frýdlantskou tiskárnu textilu

10. 10. 2014 | V souvislosti s plánovanou demolicí pozoruhodného areálu frýdlantské tiskárny textilu našim čtenárům přinášíme v industriální rubrice nový článek z pera našeho občasného spolupracovníka Petra Freiwilliga. Třebaže by se mohlo zdát, že doba rozsáhlých demolic je již za námi, opak je pravdou a bestie stále triumfuje....

[IMG]

Čtyřlístek "starých" libereckých továren

07. 01. 2013 | Vedle velkých továrních areálů obecně známých i historicky zajímavých je v Liberci ještě několik "starých" továren. Tovární budova je obal na stroje, nebo na technologický krok a v tomto případě je oním obalem klasicismus, empír, romantismus. Tyto skvosty lze i personifikovat: Padlá, Zanedbaná Slavná, Známá Zapomenutá, Čekající.

[IMG]

"Linka" automobilového průmyslu v Liberci

10. 12. 2012 | V rámci zbrusu nové rubriky, věnované průmyslové minulosti Liberecka Vám přinášíme mimořádně zajímavý článek z pera odborníka na industriální architekturu Ivana Rouse. Ten se týká tradice libereckého automobilového průmyslu a je důkazem klíčové úlohy města v rozvoji automobilismu.