RSS Facebook

 

[IMG]

Vyšla reprezentativní monografie o Strossově vile

22. 09. 2022 | Liberecká Strossova vila je příkladem stavby, která i přes turbulentní 20. století přežila ve své výjimečné podobě do dnešních dnů. Thilo Schoder, invenční a neobyčejně pracovitý všestranný návrhář a architekt, realizoval svou přelomovou stavbu v letech 1923–1925. Liberec tak byl obohacen o stavbu v duchu dynamického expresionismu v podobě, která nemá na českém území mnoho analogií. Svůj podíl na tom měl velkorysý stavebník Franz Stross, jenž se přistěhoval se svou rodinou do Liberce z egyptské Alexandrie.

[IMG]

Vila Luize Holdinghausenové

17. 01. 2012 | Výstavná vila od proslulého drážďanského ateliéru patří k nejcennějším meziválečným stavbám Liberce. Přes své neodiskutovatelné kvality nicméně dům dosud není památkově chráněn a pokus o zapsání do seznamu kulturních památek byl zatím bohužel neúspěšný...

[IMG]

Strossova vila

23. 11. 2011 | Strossova vila je v českém prostředí natolik výjimečná, že se může směle měřit i s ikonickými stavbami moderní architektury, jakými jsou např. Müllerova vila v Praze nebo vila Tugendhat v Brně. Proto nesmí chybět ani v naší rubrice "Slavné vily". Přinášíme článek Luďka Lukuvky.

[IMG]

Město v náruči hor

22. 09. 2011 | Než se budeme v seriálu nazvaném "Slavné liberecké vily" věnovat konkrétním stavbám význačných architektů, zveřejňujeme pilotní článek k celé této rubrice. Náš neúnavný spolupracovník, historik architektury Jaroslav Zeman se zamýšlí nad významem vilových čtvrtí v Liberci a vyzdvihuje nepříliš doceněný fenomén zahradního města.