RSS Facebook

 

[IMG]

Liberec je magické místo. Domnívám se, že geny tíhnoucí k autonomii a ke svobodě jsou vrostlé do zdejší žulové skály

25. 02. 2019 | Rozhovor Jana Stibrala se zakladatelem a nynějším proděkanem Fakulty umění a architektury Jiřím Suchomelem, který vznikl pro publikaci FUA 04: Zpráva ze Severu (FUA TU v Liberci, 2018). Publikujeme s laskavým svolením autorů.

[IMG]

Miroslav Masák: Architektura je především služba

02. 01. 2012 | Miroslav Masák patří mezi okruh lidí, kteří významně ovlivnili vývoj nejen české architektury, ale troufáme si tvrdit, že i českých dějin. Je člověkem, který ani v těžkých dobách nedělal žádné kompromisy. Rozhovor s ním byl uskutečněn v období mezi dvěma úmrtími jeho blízkých přátel a spolupracovníků - Karla Hubáčka a Václava Havla, jemuž dělal začátkem 90. let prezidentského poradce. Během rozhovoru se prof. Masák ukázal jako noblesní člověk, z něhož sálá velká životní zkušenost a moudrost. V novoroční čas přinášíme tento rozhovor i čtenářům našeho webu.

[IMG]

Jiří Klokočka: Liberec potřebuje ucelenou vizi

24. 10. 2011 | Jen málo českých architektů se zaměřuje výhradně na urbanismus. Zajímavou osobností na poli urbanismu je Jiří Klokočka, česko-vlámský architekt a pedagog, který je vedoucím projektantem urbanistického ateliéru města Kortrijk (Belgie) a zároveň docentem urbanistického návrhu na škole Sint-Lucas Architectuur v Gentu. Před několika lety začal budovat vztahy mezi vlámskou školou a Fakultou umění a architektury v Liberci. Díky tomu studenti obou škol udržují čilé kontakty v rámci studijních výjezdů programu Erasmus. Vzájemná spolupráce univerzit letos vyústila i v konání mezinárodního workshopu „Vize Liberec“, kterého se zúčastnilo čtrnáct belgických studentů.

[IMG]

Jiří Suchomel: Proniknout do elitního klubu západní kulturní scény je obtížné

25. 09. 2011 | Architekt Jiří Suchomel je jedním z těch, kteří dlouhodobě ovlivňují českou architekturu. Jeho vliv na ni v poslední době přichází především prostřednictvím jeho pedagogické činnosti na liberecké univerzitě, kde v r. 1994 založil Fakultu architektury. Jak sám v rozhovoru poznamenává, má radost z toho, že jeho studenti nacházejí cesty, jak se prosadit i v rámci světové scény. Přinášíme rozhovor publikovaný u příležitosti výstavy Sial na jaře roku 2011 (převzato od sdružení YAFA).